Mistrzowie

Stowarzyszenie Wejhera działa już kilka lat. Ten czas, to wspólne działanie wszystkich, którym samochodówka jest bliska.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Jednocześnie przypominamy, że wstąpienie w nasze szeregi jest proste. Wypełnienie deklaracji, wpłata składki członkowskiej oraz zadeklarowanie chęci działania.

W zakładce "O Stowarzyszeniu" znajduje się deklaracja członkowska, którą po wypełnieniu i wpłaceniu składki należy przesłać na adres stowarzyszenia lub dostarczyć do szkoły.

Agnieszka Bobrucka - mistrz muzyki dawnej

Agnieszka Bobrucka
Urodzona w 1995 roku. Obecnie jest uczennicą II klasy Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, dawniej samochodówka.
Przygodę z muzyka dawną zaczęła trochę ponad 3 lata temu, zupełnie przypadkowo. "Spotkałam moja obecną nauczycielkę podczas,gdy czekałam na zajęcia gitarowe. Zażartowała, że chciała by mieć takie tłumy w pracowni "Muzyki Dawnej". Także żartem odpowiedziałam, że gdyby kogoś brakowało zawsze może odezwać się do mnie, a przyjdę. Nie oczekiwałam telefonu, jednak już po miesiącu zaprosiła mnie do siebie. Pani Barbara potrzebowała wiolonczelistki, a dokładnie rzecz biorąc - violistki". Viola jest to średniowieczna odmiana wiolonczeli, różniąca się od niej wyglądem.
"Spotkanie z muzyka dawną było czymś zupełnie odmiennym, niż dotychczas. Początkowo jakoś bez zainteresowania uczestniczyłam w zajęciach, jednak z biegiem czasu zaczęła do mnie trafiać inność tej muzyki. Zwłaszcza grając na zamku w strojach z epoki, oraz na replikach instrumentów. Jest to coś niesamowitego przynajmniej dla grajków. Dla osób postronnych nasza muzyka jest delikatnie mówiąc nudna, jednak miłośników oraz znawców tejże kultury nasze brzmienie jest oryginalne i fascynujące".
"Może się wydawać, że zainteresowanie muzyką dawną jest znikome, zwłaszcza wśród młodzieży. Jednak to nie prawda. Istnieje wiele konkursów, festiwali lub spotkań dla tychże miłośników. Do najbardziej znanych należy coroczny konkurs muzyki dawnej Schola Cantorum w Kaliszu, Festiwal Kultury Dawnej w Malborku a także festiwal Forum Musicum we Wrocławiu."

Zespół Euterpe Zespół Euterpe Zespół Euterpe Zespół Euterpe Zespół Euterpe Zespół Euterpe Zespół Euterpe Zespół Euterpe
Źródło: Informacja własna

Agnieszka jest członkiem Zespołu Muzyki Średniowiecznej „Euterpe”

Powstał on w 2006 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni z inicjatywy Barbary Czypul i działa pod jej kierunkiem artystycznym. Zainteresowania zespołu literaturą muzyczną dawnych czasów sięgają od wczesnego średniowiecza do jego schyłku. Młodzi muzycy z wielką pasją dokonują twórczych interpretacji utworów muzyki świeckiej i sakralnej w oparciu o historyczne techniki wykonawcze oraz rekonstrukcje instrumentów epoki średniowiecza.
Zespół bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą. Jest laureatem brązowej (2007), srebrnej (2008) i trzech złotych Harf Eola (2009, 2012) oraz Grand Prix (2012) Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. „Euterpe” jest również wielokrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku, który stwarza możliwości koncertowania w atmosferze czasów średniowiecza.
W lutym 2008 roku zespół wystąpił w Filharmonii Monachijskiej w ramach koncertu „Razem we wspólnej Europie”, dzięki zaproszeniu tamtejszej Polonii. W lipcu 2008 roku brał udział w koncercie „Targi Przyjaźni” w mieście Kunda w Estonii, organizowanym w ramach współpracy miast nadbałtyckich. W lipcu 2009 roku zespół reprezentował Gdynię na 46 Europejskim Festiwalu Kultury w Kłajpedzie. W sierpniu 2012 roku wystąpił na Forum Musicum we Wrocławiu.

artykul z gazety

Copyright by www.szablonszkolny.d4u.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.